Ekspansja zagraniczna wiąże się z ryzykiem. Jak je ograniczyć?
Duża część przedsiębiorców z mikro–, małych i średnich firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem w handlu międzynarodowym. Zdarza się, że zapomina o tym nawet część firm dużych, mających znaczne doświadczenie handlowe i świadomość istniejących zagrożeń.
Ocenia się, że największe obawy przeszło połowy przedsiębiorstw budzi ryzyko walutowe. Z badania 4P research mix przeprowadzonego w sektorze MŚP na zlecenie Akcenty realizującej transakcje w walutach dla eksporterów i importerów wynika, że blisko 80 proc. ankietowanych przyznaje się do braku zabezpieczeń. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm. I choć polskie przedsiębiorstwa, z uwagi na największą wymianę handlową z krajami UE, narażone są głównie na ryzyko zmian kursu w relacji euro/złoty, to zagrożenie gwałtownymi zmianami kursów dotyczy walut wszystkich rynków.
Negatywny wpływ zmian kursu można ograniczyć poprzez zarządzanie ryzykiem walutowym. Popularnym sposobem są kontrakty typu forward. Np. firma importująca partię towaru może z wyprzedzeniem zagwarantować sobie kurs kupna waluty na datę płatności faktury. W przypadku kontraktów długoterminowych dobrym rozwiązaniem mogą okazać się strategie złożone z opcji walutowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta